OLEJ SILNIKOWY - KREW W ŻYŁACH TURBOSPRĘŻARKI

Rola oleju silnikowego w samochodzie

Podstawowym zadaniem oleju silnikowego jest smarowanie części układu napędowego, które pozostają w ruchu. Dotyczy to zarówno silnika, jak i współpracującej z nim turbiny. Docierając do najmniejszych zakamarków, ogranicza on tarcie, zmniejszając temperaturę, ale też przedłużając żywotność elementów.

O znaczeniu oleju dla turbiny i silnika można przekonać się, intensywnie pocierając o siebie dwa palce. Już po kilku chwilach zaczniemy odczuwać podrażnienie, pieczenie, a potem ból. Wystarczy kropla oleju, a dyskomfort całkowicie znika.

Wirniki turbosprężarki pracują z prędkością 200 000 obr./min, co oznacza, że tarcie jest o kilkaset tysięcy razy silniejsze niż w naszych dłoniach. Dodając do tego pracę w temperaturze gazów spalinowych, oscylującej pomiędzy 700 a 1000 st. C, nietrudno wyobrazić sobie, na jakie obciążenia narażone jest urządzenie. Dla sprawności i trwałości turbiny nie wystarczy jedynie dodatek oleju. Powinien on też spełniać wymagania jakościowe i mieć odpowiednią temperaturę. Tę ostatnią zapewnia rozgrzanie silnika przed jazdą.

Niewłaściwy olej a problemy turbiny

Dla prawidłowej pracy turbosprężarki znaczenie ma zarówno jakość oleju, jego czystość oraz ilość, jak i wspomniana temperatura. Po przejechaniu przepisowej liczby kilometrów konieczna jest jego wymiana, ponieważ – pracując w wysokich temperaturach i przy intensywnym tarciu – substancja ta zużywa się jak tłuszcz do smażenia frytek. Wymiana oleju jest obowiązkowa, podobnie jak wymiana filtra, który zatrzymuje cząsteczki zanieczyszczeń będące jedną z częstych przyczyn awarii.

Innym powodem, dla którego konieczna będzie regeneracja turbo jest niewłaściwe użytkowanie samochodu, z powodu którego olej nie spełnia należycie swojego zadania. Podstawę eksploatacji stanowi tzw. zasada wolnego startu. Sprowadza się ona do tego, że przed wciśnięciem pedału gazu konieczne jest 20-sekundowe rozgrzewanie oleju. Wyższa temperatura sprawia, że staje się on bardziej płynny i skuteczniej wypełnia wszystkie szczeliny urządzenia. 

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii