JAK ROZPOZNAĆ AWARIĘ TURBOSPRĘŻARKI?

Niezawodne sygnały dźwiękowe

Doświadczony kierowca, który doskonale zna swój samochód, wiele awarii i drobnych niedoskonałości rozpoznaje metodą „na słuch”. Pojawiające się znikąd delikatne stukanie, pisk podczas wciskania pedału hamulca czy inne tego typu dźwięki bywają pierwszym sygnałem, że coś nie funkcjonuje jak należy. Dotyczy to również turbosprężarki. Nie chodzi tu jednak o jakiekolwiek dźwięki, bowiem głośna praca jest zasadniczo wyróżnikiem tego urządzenia. Zaniepokojenie powinna budzić sytuacja, gdy natężenie dźwięków oraz ich rodzaj ulegają zmianie. Mówi się wówczas o głośnej pracy silnika – głośniejszej niż w standardowych warunkach. Przyczyną nienaturalnych dźwięków często bywa niewłaściwe wyważenie turbosprężarki, która w konsekwencji narażona jest na całkowite zniszczenie.

Nie wszystkie odgłosy są informacją o dysfunkcji turbiny, jednak zaniepokojenie powinny budzić też odgłosy tarcia metalowych części, świst przy wysokich obrotach lub zwiększanie natężenia dźwięku wraz ze wzrostem obciążenia układu.

Kolor dymu cenną informacją

Innym sygnałem świadczącym o tym, że turbosprężarka zawodzi, może być dym wydalany przez rurę wydechową. Jego czarne zabarwienie w połączeniu ze spadkiem mocy silnika jest zazwyczaj informacją o zbyt małej ilości powietrza dostarczanego do komory spalania silnika. Nie musi to oczywiście oznaczać awarii turbiny, ale jest to jedna z opcji wskazująca np. na nieszczelność pomiędzy turbosprężarką a kolektorem. Do przyczyn takiego stanu zalicza się uszkodzenie koła kompresji, łopatki zmiennej geometrii albo wirnika. Jeśli dym z rury wydechowej ma kolor niebieskawy, zazwyczaj sugeruje problemy ze spalaniem oleju. Potwierdzeniem tego problemu może też być charakterystyczny zapach. Wymiana turbosprężarki lub jej regeneracja bywa konieczna także podczas stwierdzenia wycieku oleju. Jego powodem jest najczęściej awaria pierścieni uszczelniających, która wymaga profesjonalnej pomocy w warsztacie. 

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii