JAK PRAWIDŁOWO EKSPLOATOWAĆ SILNIK Z TURBODOŁADOWANIEM?

Zasada wolnego startu i zatrzymania

Turbosprężarki to urządzenia zaprojektowane z myślą o długiej, intensywnej pracy w trudnych warunkach, a ich żywotność ma z założenia sprostać okresowi eksploatacji silnika. Dzięki temu, prawidłowo używane w zasadzie nie powinny ulegać żadnym awariom poza sytuacjami, kiedy pojawia się w nich wada fabryczna. Stąd wniosek, że większość problemów z turbinami wynika z ich niewłaściwego użytkowania.

Jednym z powodów, dla których dochodzi do awarii jest zbyt szybkie startowanie z zimnym silnikiem, a także zbyt szybkie jego gaszenie po zatrzymaniu się. Aby przedłużyć życie turbosprężarki należy stosować tzw. zasadę wolnego startu. Polega ona na tym, że po przekręceniu kluczyka w stacyjce trzeba odczekać około 20 sek. zanim wciśnie się pedał gazu. Ten stosunkowo krótki czas pozwala na dostateczne rozgrzanie oleju, aby zapewnił on skuteczne smarowanie urządzenia. Równie ważne jest odczekanie około 30 sek. przed wyłączeniem silnika przy ustawieniu skrzyni biegów w pozycji neutralnej.

Optymalne obciążanie silnika

Inną przyczyną, dla której turbiny ulegają awariom jest też ich zbytnie odciążanie. Jego powodem może być np. gwałtowne wciskanie pedału gazu po włączeniu silnika zamiast stopniowego wprowadzania go w wysokie obroty.

Kolejnym błędem popełnianym przez kierowców jest długa jazda na maksymalnym pułapie. Oczywistym jest, że posiadanie turbosprężarki i moc pod maską kuszą do ich wykorzystania przy każdej nadarzającej się okazji. Przeciążanie turbiny prowadzi jednak do poważnych konsekwencji.

Nasz serwis turbosprężarek często mierzy się z awariami wynikającymi z nieprawidłowego użytkowania pojazdu i zbytniego obciążania silnika jazdą na wysokich obrotach. Naprawa bywa bardzo kosztowna, a jeszcze droższa jest wymiana turbiny na nową. Dlatego zapobieganie awariom stanowi ważny element, który decyduje o kosztach eksploatacji. Koniecznie trzeba też zwracać uwagę na prawidłowe smarowanie, czyli ilość i jakość oleju oraz sprawność filtrów.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii